Chada – Tomasz Chada

Głos ulicy, legenda polskiego rapu

Wczesne lata i początki kariery

Tomasz Chada urodził się 24 sierpnia 1978 roku w Warszawie. Dorastał na warszawskim Grochowie, gdzie już jako nastolatek zaczął interesować się muzyką hip-hopową. W wieku 17 lat nagrał swój pierwszy utwór „W-WA miasto stołeczne”, który szybko zyskał popularność wśród lokalnej społeczności. Rok później zadebiutował na scenie ogólnopolskiej, pojawiając się gościnnie na trzech utworach kultowego albumu „Skandal” grupy Molesta Ewenement .

W 1998 roku, wraz z raperem Kaczym, założył duet Proceder, który mimo licznych zapowiedzi nie wydał wspólnego albumu. W kolejnych latach Chada współpracował z wieloma artystami, takimi jak DJ 600V, Pih, Pyskaty, Ero, Peja, Fu, Ten Typ Mes oraz członkami kolektywu Płomień 81

Kariera solowa i sukcesy

W 2003 roku Chada wydał wspólnie z Pihem album „O Nas, Dla Was”, który umocnił jego pozycję na polskiej scenie hip-hopowej. Jednak dopiero w 2009 roku ukazał się jego pierwszy solowy album „Proceder”, wydany nakładem wytwórni Step Records. Płyta, promowana utworami takimi jak „Na tych osiedlach”, „Nie byłoby tematu” i „Czas rozliczeń”, spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno fanów, jak i krytyków .

W 2011 roku ukazała się reedycja albumu pod nazwą „Proceder Plus”, zawierająca dodatkowy utwór „Nie jestem tu od wczoraj” oraz remiks „Obrachunek moralny”. Tego samego roku Chada wydał drugi solowy album „WGW”, na którym znalazło się 19 premierowych utworów oraz dwa remiksy. Płyta była promowana teledyskami do utworów „Rap najlepszej marki” (z gościnnym udziałem Małolata), „Na tych osiedlach 2” oraz „Czemu?” (z Eldo)

Jesienią 2011 roku Chada rozpoczął pracę nad trzecim solowym albumem „Jeden z Was”. W ramach promocji ukazały się utwory „Sześciogwiazdkowy skurwiel” (z Dioxem i Hadesem) oraz „Kartki i myśli”. Album został wydany w 2012 roku, a jego tytułowy utwór nagrany został z udziałem Sokoła i piosenkarza Kay .

Problemy z prawem i życie osobiste

Chada był znany z autentyczności i szczerości w swoich tekstach, często poruszających tematykę życia na marginesie społecznym, konfliktów z prawem i osobistych przeżyć. W 2009 roku, kilka dni przed premierą albumu „Proceder”, sąd odwiesił mu wyrok 22 miesięcy pozbawienia wolności, co ograniczyło promocję płyty. Mimo to album odniósł sukces komercyjny i artystyczny .

W życiu prywatnym Chada był związany z raperką Gabrielą „Gabi” Gawryszewską .

Tragiczna śmierć i upamiętnienie

Tomasz Chada zmarł 18 marca 2018 roku w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, po tym jak kilka dni wcześniej wyskoczył z okna na trzecim piętrze budynku. Okoliczności jego śmierci pozostają niejasne, a sprawa budzi wiele kontrowersji

W 2019 roku premierę miał film fabularny „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna, oparty na życiu i twórczości Chady. Film spotkał się z dużym zainteresowaniem i przyczynił się do przypomnienia postaci rapera szerszej publiczności .

Dziedzictwo i wpływ

Chada uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli ulicznego rapu w Polsce. Jego teksty, pełne autentyzmu i emocji, inspirowały i nadal inspirują kolejne pokolenia artystów. Współpracował z wieloma znanymi raperami, takimi jak Tede, Sokół, Peja, Pih, Ero, Pyskaty, Onar, Fu, Bezczel, Z.B.U.K.U oraz producentami DJ 600V i RX .

Jego dyskografia obejmuje albumy solowe, kolaboracyjne oraz liczne gościnne występy, które na stałe wpisały się w historię polskiego hip-hopu.

Dodaj komentarz